szukaj  |   kontakt

Wojtek Gęsicki - Niepoczytalny bibliotekarz
Anita Rożek - Syzyf
Daniel Gałązka - Daj mi czas

Ślad po człowieku

Po wielu latach od nagrania, wreszcie ukazała się ta płyta. Płyta będąca podsumowaniem dotychczasowego okresu w twórczości oraz otwierająca nowy okres... Jaki to okres? Tego nikt nie wie, nawet autor ;-)

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Wojtkiem Gąsickim (2009)
Wywiad z Wojtkiem Gąsickim - rozmawia Piotr Szauer (2009)
Piotr Szauer | 

Rozmowa z Wojtkiem Gęsickim - autorem, kompozytorem, wykonawcą; laureatem I nagrody warszawskiego OPPA (1990), I nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie (1990) oraz II nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1990); „największym bardem na świecie"! 

Na początek rozwiejmy wszelkie wątpliwości - ile centymetrów wzrostu liczy sobie „największy bard na świecie'?

203 centymetry... I rzeczywiście - większego barda nie spotkałem...

Wojtku, poznaliśmy się w trakcie I Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Nawiązując do idei tej imprezy i też samej jej nazwy chciałbym zapytać, czy w obecnej rzeczywistości - choćby tej muzycznej - jako twórca nurtu piosenki literackiej, czujesz się „inny"?

Może, gdy słucham sobie czasami jakichś dziwnych rozgłośni radiowych - wtedy czuję się inny. Natomiast - ja zawsze byłem taki! Od najmłodszych lat słuchałem takich właśnie spokojniejszych piosenek. Nie wiem, z czego to wynikało, ale zawsze ciągnęło mnie do piosenki z tekstem. Słuchałem piosenek Wojciecha Młynarskiego, ballad, strofek na gitarę Seweryna Krajewskiego... To jest takie moje środowisko, w którym czuję się najlepiej... Ale czuję się z tym dobrze!

Swoją twórczość opisujesz jednak jako „świat tęsknoty za normalnym społeczeństwem bez zawiści, głupoty, brutalności (...) świat tęsknoty za przyjaźnią, miłością i delikatnością..."

Rzeczywiście - z tej strony czuję się inny... Jako człowiek żyjący w jakimś tam społeczeństwie, czuję, że nie szanujemy się w ogóle - że nie jestem szanowany przez drugiego człowieka. Mam wrażenie, że cały czas zwycięża głupota, nienawiści, zawiść - i w ogóle nie jestem w stanie się w tym połapać. Mając dziewiętnaście czy dwadzieścia lat ciągle dziwiłem się, że ktoś reaguje w taki a nie inny sposób na moje bycie... Tak i teraz ciągle dziwię się, że można na przykład kłamać komuś w żywe oczy... Generalnie - słowo przestaje mieć jakąkolwiek wartość w tej chwili. To jest dla mnie straszne i czasami czuję się jak takie zagubione zwierzątko w jakiejś wielkiej puszczy - zupełnie inny i może nawet niepotrzebny, jakbym przybywał z zupełnie innej planety. Chyba nigdy nie przyzwyczaję się do tego, że słowa, myśli wyrażamy po to tylko, żeby je wyrażać - dla zabawy, dla zabicia czasu... Wyrażamy je przecież po coś!

Opublikowany: 2009-09-02 12:30:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 1,00