szukaj  |   kontakt

Jacek Kadis - Piosenka do lustra
Dąbrówka - Majewski - Kołysanka dla d...
Monika Załoga - Po zmroku

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Waldemarem Śmiałkowskim (2009)
Wywiad z Waldemarem Śmiałkowskim - rozmawia Piotr Szauer (2009)
Rozmowa z Waldemarem Śmiałkowskim - urodzonym w Mrągowie śpiewającym autorem, dziś mieszkającym we Wrocławiu, laureatem III nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję" (1993) oraz nagrody głównej Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA (1998).
Piotr Szauer | 

Spotykamy się na Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. To chyba znacząca impreza dla Ciebie?

Mamy rok 2008. Mija dokładnie dziesięć lat od momentu, kiedy zdobyłem nagrodę Grand Prix im. Jonasz Kofty w konkursie OPPA. Później wielokrotnie występowałem na Festiwalu, m.in. w koncertach premier. I bardzo miło było mi, gdy rok temu moja piosenka „Hotel film" w koncercie tym otrzymała nagrodę publiczności. OPPA jest takim miejscem, w którym spotykamy się ze znajomymi, z przyjaciółmi, z którymi nie widzimy się na co dzień... To ważne miejsce dla mnie...

Rozmawiamy chwilę po Twoim tegorocznym występnie w koncercie premier. Przyznam, że również ten dzisiejszy utwór bardzo przypadł mi do gustu...

Piosenka nazywa się „Najczulej". Przysłuchiwałem się piosenkom, które wykonywali dziś moi koledzy i - jak to zazwyczaj bywa - nie były to proste utwory... W bardzo różny sposób mówią o rzeczach trudnych, złożonych... I u mnie zazwyczaj jest podobnie. Natomiast, jeśli chodzi o tę piosenkę - ona jest prosta, ponieważ w tekście właściwie niewiele się dzieje... Ale i takie piosenki czasem się pisze... W niej jest więcej ducha i uczucia a mniej tekstu. Ale przesłanie z całą pewnością jest!

Chciałbym żeby ta nasza rozmowa przebiegała w konwencji „przypominania" - jak zatytułowałeś swoją jedyną do tej pory (wydaną w 2007 roku) płytę... Twoje początki artystyczne związane są z rodzinnym miastem - Mrągowem.

To były właściwie młodzieńcze czasy - jedne z najpiękniejszych. Właściwie to połowa mojego życia jest związana z Mrągowem - tam się urodziłem, wychowałem i skończyłem szkołę. Mnóstwo znajomych... Wina wypijane gdzieś nad jeziorami z gitarami... Przyjaźnie... Fantastyczny czas! Natomiast, w którymś momencie poczułem, że Mrągowo stało się jakby trochę za małe - chciałem bardziej korzystać z tego, co człowiek właściwie ma do powiedzenia... No i zdecydowałem się, by Mrągowo opuścić... Mieszkam we Wrocławiu ponad piętnaście lat i trochę rzeczy udało mi się przez ten czas zrobić - napisać wiele piosenek, zagrać wiele koncertów... I fantastyczną rzeczą jest, że przyjechałem ostatnio po piętnastu latach na dwa koncerty do Mrągowa i sala była wypełniona po brzegi! To jest coś, mówiąc krótko...

Opublikowany: 2009-08-28 11:20:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 3,50