szukaj  |   kontakt

Jacek Gutry & Gut-muzyk - Polski Folk-lor
RYKOSZEPT - Torba na Rzeczy Pospolite
Dariusz Rubin - PROWINCJAL TANGO - live

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

Mężczyzna z zakolami - Łukasz Majewski

"Mężczyzna z zakolami" to tytuł debiutanckiej płyty Łukasza Majewskiego. W skład programu wchodzi szesnaście autorskiech piosenek.

Zmyślony

„Zmyślony" to długo wyczekiwany, debiutancki album Marcina Skrzypczaka - gitarzysty, pieśniarza, kompozytora i autora tekstów."

Miszung

to tytuł najnowszej płyty zespołu Chwila nieuwagi. Miszung to śląski termin oznaczający mieszaninę, harmider, rozgardiasz czy bałagan. Wg. zespołu, takie cechy nosi właśnie ta płyta - jest stylistycznie i gatunkowo zróżnicowana.

Wywiady:

strona główna » wywiady » Wywiad z Andrzejem Poniedzielskim (2009)
Rozmowa z Andrzejem Poniedzielskim – artystą, którego przedstawiać nie trzeba…
Piotr Szauer | 

Jak wielka jest więź łącząca Andrzeja Poniedzielskiego z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie - i dlaczego tak wielka?

Wielka jest... To już trzydzieste piąte Spotkania w tym roku, a ja pierwszy raz byłem tu trzydzieści jeden lat temu - w 1977 roku. Potem - z różnymi przerwami - ale jednak przybywałem tu... To trochę takie odwiedzanie, jak odwiedza się swoje miejsce urodzenia. Ono przetrwało wiele lat naszego głębokiego polskiego komunizmu do dziś - mimo tej zmiany wystroju na kapitalizm. Przetrwało mimo, że w obydwu rzeczywistościach jest to niewygodne... Epoka nie lubi miejsc, gdzie gromadzą się ludzie wrażliwi, inteligentni i kulturalni. Mniej lub bardziej widocznie - ale jednak nie lubi... To ciągle jest elitarna rozrywka. Trudno za rozrywkę w kategoriach popowych uznać sytuację, w której kilkaset osób spotyka się wewnątrz zamku i właściwie nie ma ani petard, ani fali, ani szalików, ani świateł laserowych nie ma... Nic właściwie nie ma...

Mówi Pan, że to miejsce - dziedziniec olsztyńskiego zamku - to jest w pewien sposób Pana miejsce urodzenia... Czy tutaj właśnie urodził się Andrzej Poniedzielski - postać sceniczna?

Można to jakoś tak nazwać, ponieważ każdy, kto tworzy, kto działa w takiej dziedzinie kultury nieoficjalnej - ma problem, komu to pokazać... W pisanie do szuflady od lat nie wierzę - uważam, że jest to mit wymyślony przez lobby stolarzy... Takich miejsc jak Olsztyn, czy Kraków jest mnóstwo. Jednak tutaj był to taki wakacyjny moment, kiedy można było przekonać się, że są ludzie rozmawiający w tym samym języku - bo polski język ma wiele różnych odmian... To bardzo umacnia. I dziś młodzi ludzie przyjeżdżają tu z tego samego powodu - mam taką nadzieję... Bo zawsze, w każdej epoce ludzie wrażliwsi (żeby nie powiedzieć również - inteligentniejsi - by nie obrazić tak zwanego elektoratu) muszą mieć takie miejsce, gdzie mogą się spotkać i utwierdzić w przekonaniu, że jest dla kogo i po co... I o tyle Olsztyn uznać można za moje artystyczne miejsce urodzenia (a właściwie jedno z wielu), że taką siłę dało... Potraktowawszy to moje pierwsze śpiewanie tutaj jako ten narodzeniowy krzyk, potrzebna jest jeszcze siła, którą zyskuje się poprzez świadomość, że jest nas jeszcze parę osób...

Opublikowany: 2009-07-01 18:50:00
Strony:
notka o autorze...
Piotr Szauer - śpiewający autor, dziennikarz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Więcej o autorze: www.szauer.blog.onet.pl
Oceń ten artykuł
Średnia ocena: 1,00